Bezdrôtové nabíjanie batérie

Ďalšia novinka na trhu, ktorá umožňuje bezdrôtové nabíjanie, sa mnohým môže zdať, ako vytrhnutá zo sci-fi románu. Čoskoro totiž budú v predaji nabíjačky, ktoré nabíjajú prístroje pomocou šírenia energie vzduchom. S touto prevratnou technológiou prekvapila trh americká spoločnosť Witricity. Problematikou prenášania energie vzduchom sa zaoberal už pred viac než storočím Nikola Tesla, ale nikto z vedcov nebol do dnešných dní schopný teóriu premeniť na prax tak, aby boli dobíjané aj prístroje s väčšou spotrebou energie, akými sú bezvýhradne napríklad mobilné telefóny, alebo všetky druhy mobilných počítačov.

Ekologické kúzlo elektromagnetických vĺn

Eric Giler, výkonný riaditeľ spoločnosti, predstavil zlomový objav fungujúci na báze vysielania elektromagnetických vĺn, ktoré sú schopné nabíjať mobilné zariadenie do vzdialenosti až dvoch metrov. Samotný vznik energie je spojený s čiernou podložkou, v strede ktorej je umiestnená elektromagnetická cievka, z ktorej elektromagnetické vlnenie vychádza. Na podložku mieria tri lampy. Najzaujímavejšie na tom ovšem je, že mobilné prístroje vôbec nemusia byť pripojené, a to ani k sieti, ani k podložke. Hovorí sa teda o tzv. nabíjaní vzduchom. Giler v súvislosti s touto technológiou dúfa, že jeho spoločnosť odhalí nové spôsoby vytvárania mobilných prístrojov, ktoré sa budú nabíjať touto bezdrôtovou metódou. Vedeckí pracovníci vyzdvihujú mimo iného aj vysoký stupeň ekologickosti. Podľa výskumov spoločnosti je totiž tento spôsob nabíjania voči životnému prostrediu celkom neškodný.

Možné využitie bezdrôtového nabíjania

Spoločnosť Witricity je na trhu piaty rok a tento vynález ju posunie medzi popredné spoločnosti zaoberajúce sa energetickými výskumami. Nová technológia má byť uvedená na trh najneskôr koncom tohto roka, pričom si ďalšie smelé výskumy dávajú za cieľ zásadne ovplyvniť priemysel s elektromobilmi. Spoločnosť tvrdí, že odhalí pomocou tejto technológie spôsob, ako ich dobíjať, bez pripojenia k zdroju energie. Dokonca plánuje aj zavedenie podobnej technológie do lekárstva, pretože tento bezdrôtový spôsob nabíjania umožní nabíjať kardiologické implantáty. Samozrejme taktiež bez nutnosti zapojenia na externý zdroj energie.

Slovníček pojmov

NiMH batérie

Dobíjacie batérie vhodné pre digitálne fotoaparáty.

Li-ion batérie

Ľahké batérie so zvýšenou kapacitou, určené pre fotoaparáty a videokamery.

mAh

= Miliampérov hodina - označenie kapacity batérie.

AA batérie

Alkalická alebo nabíjacia tužková batéria

AAA batérie

Alkalická alebo nabíjacia mikrotužková batérie

Aký prístroj na dovolenke najradšej používate?

Fotoaparát - 38.9%
Videokamera - 16.7%
Mobilní telefon / Smartphone - 33.3%
Fotoaparát a Videokamera - 0%
Všetko vyššie spomenuté - 11.1%
Copyright © 2015 Nabíjame.sk. Všetky práva vyhradené.